wtorek, 8 lipca 2014

Amerykańska czkawka Miss World

Istniejący od 1951 roku Miss World jest najdłużej trwającym nieprzerwanie konkursem piękności na świecie, bierze w nim również udział największa liczba kandydatek. W edycji za rok 2013 o palmę zwycięstwa walczyły delegatki ze 127 państw. I tak jak konkurs, stworzony przez małżeństwo Morleyów, miał swoje lata świetności w Europie, w niektórych krajach wciąż jest popularny, bardzo dobrze radzi sobie w Azji i Oceanii, a także w Afryce, to jednak kontynent amerykański musi dzielić z wyborami Miss Universe. A już w samych Stanach Zjednoczonych walkę o popularność od lat przegrywa z kretesem.

Ta rywalizacja zaczęła się już w 1952 roku wraz z narodzinami Miss Universe. Eric Morley stworzył konkurs z prostą nazwą, wymyśloną przez prasę, ale potrzebował międzynarodowych kandydatek. W 1951 roku zawiązał więc współpracę z Claude Berr szefem międzynarodowego komitetu Miss Europy.
Berr pomógł, ale nie na tyle na ile liczył Morley, bo tamten miał już zaplanowany inny konkurs w Stanach Zjednoczonych, właśnie Miss Universe, i medialny sukces brytyjskiej imprezy nie był mu na rękę. Pomimo istnienia w ówczesnym świecie dwóch krajowych konkursów w Stanach Zjednoczonych - Miss America i Miss USA to od samego początku największym problemem dla wyborów Miss World były delegatki właśnie z tego kraju.

Miss World...
Wyboru amerykańskiej delegatki na Miss Świata dokonywano w różny sposób. Najdłużej bo w latach 1958-1977 wybierano Miss USA World, natomiast w okresach 1978-1980 i 1992-1994 wybierano Miss World America.  O te tytuły często ubiegały się te same kandydatki, które pragnęły najbardziej, poza Miss America, pożądanej korony w kraju, Miss...

... USA
Konkurs Miss USA jest w Stanach, obok Miss America, najpopularniejszy. Zwyciężczynie reprezentują kraj w konkursie Miss Universe i cały rok panowania pojawiają się w mediach. Ale laureatka drugiego miejsca (1 Wicemiss), czasem dziewczyna z dalszej pozycji, przez wiele lat była delegowana na konkurs Miss World. Działo się tak w latach 1953-1957, 1981-1991, 1998, a ostatni raz w roku 2000. Czemu szefom Miss World nie udało się utrzymać współpracy z największą konkurencją organizacją Miss Universe, której częścią są wybory Miss USA? Poszło w sumie o błahy powód, choć dla samych zainteresowanych dość znaczący. Morleyowie chcieli by podczas finału Miss USA oficjalnie ogłaszano, że 1 Wicemiss pojedzie na Miss World. Na to Amerykanie się nie zgodzili, a Brytyjczycy obrazili się i zaczęli poszukiwania dobrego konkursu narodowego na nowo.


  

Bez konkursu narodowego też można być Miss...
Pozostałe kandydatki bardziej (w konkursie) lub mniej oficjalnie (wskazanie) otrzymywały tytuł Miss World United States. Stabilniej zrobiło się w latach 2007-2013. Julia Morley oddała amerykańską licencję na biurko agencji modelek Elite Models, która z własnych modelek wybierała delegatkę USA na Miss Świata. Trochę to obniża rangę tak dużej międzynarodowej imprezy, tym bardziej, że sama Morley od lat wymaga od organizatorów krajowych koronowania narodowej miss, zwyciężczyni, dlaczego więc Stany Zjednoczone miałyby być wyjątkiem? Taka sytuacja nie mogła więc trwać zbyt długo i właśnie nastąpiła zmiana. Po latach poszukiwań Julia Morley znalazła amerykański konkurs i amerykańskiego partnera, organizację Miss United States (nie mylcie ani z organizacją Miss America ani z Miss USA). Na jak długo?

Osobiście o Miss United States usłyszałem po raz pierwszy w filmie "Miss Agent" z Sandrą Bullock z 2000 roku. Najwidoczniej film stał się inspirujący bo konkurs z takim tytułem powstał w 2004 roku, choć oczywiście organizatorzy sięgają według swojej historii do lat 30. ubiegłego wieku. Być może Morley obserwowała przez ostatnich 10 lat jak te wybory będą się rozwijać i postanowiła od tego roku powierzyć organizatorom licencję Miss World. I choć Miss United States ma przed sobą długą drogę by choć trochę zbliżyć się do Miss USA czy Miss America, bo bardziej przypomina hotelowe finały Miss International, to dla samego konkursu Miss World to zdecydowanie w aktualnej sytuacji najlepszy wybór. Jak wspomniałem wcześniej Morley zawsze chciała by to wyłącznie narodowe miss i tylko one walczyły o tytuł Miss World, jest na najlepszej drodze by to osiągnąć.

Warto wspomnieć, że w 64. letniej historii Miss World reprezentantki Stanów Zjednoczonych wygrały zaledwie trzy razy! Po raz pierwszy w roku 1973 - Marjorie Wallace, potem w 1990 Gina Tolleson, a ostatnio w 2010 Alexandria Mills. W kraju Marjorie zdobyła tytuł Miss World USA, Gina zajęła 2 miejsce w Miss USA, natomiast Alexandria... nie brała udziału w ŻADNYM konkursie piękności poza Miss World. 

A najsłynniejsze delegatki USA na Miss World? Warto i należy wymienić Lyndę Carter (1972) - Wonder Woman, ale jedno nazwisko przebija wszystkie - Halle Berry (1986) - laureatka Oscara, kobieta kot, Storm z filmów X-Men.

Jaka zatem będzie Miss US na MW? W tym roku w obecności Miss Świata 2013 Megan Young ten tytuł i prawo reprezentowania Stanów w grudniu w Londynie zdobyła Miss United States 2014 Elizabeth Safrit. Urody średniej, ale sukces zapewne będzie, a jak współpraca między obiema organizacjami pójdzie w dobrym kierunku to w najbliższych 5 latach możemy się spodziewać piątego tytułu Miss World dla Miss USA, nie nie... Miss United States.

No cóż. De gustibus non disputandum est...

Autor: Dawid Baraniak
zdjęcia: Miss World / Miss United States / Internet Google