środa, 15 września 2010

Korona Atrybut Władzy

Według Wikipedii "Korona (łac. corona, wieniec) jest najpowszechniejszym atrybutem władzy króla, używanym od Średniowiecza. Korona jest noszona na głowie monarchy, a wykonywano ją jako metalową obręcz, zwykle ze złota lub srebra. Mogła zawierać również klejnoty i inne elementy dekoracyjne. Raz wykonana dla jednego władcy przechodziła na jego następców. W wielu monarchiach wykonywane były zgodnie z nowszą modą nowe korony, czasem stare bywały modernizowane. Najstarsze przechowywane były jako szczególnie cenne relikwie świadczące o kontynuacji historycznej państwa."

W dzisiejszych czasach korona to przede wszystkim symbol zwycięstwa w konkursie piękności. Jak również znak rozpoznawalny danej miss. Przez lata najpopularniejsze i najstarsze konkursy jak Miss Universe czy Miss International używały jednej własnej stylizacji korony. Jednak ostatnio nastąpiły próby zmiany ich stylu.I tak korona Miss International jest okrągła, zawiązywana pod brodą i podszyta futerkiem. Po raz pierwszy użyto jej w 1968 roku i choć wariacje jej wyglądu były zmieniane kilkakrotnie to od 1999 roku używana jest jej ostatnia wersja. Ale w 2006 roku próbowano całkowicie odejść od tej tradycji, co spotkało się z wielką krytyką fanów Miss International i starą koronę przywrócono ponownie do życia. Na szczęście.

Gorzej jest z atrybutem władzy Miss Universe. Od 1963 roku najpiękniejsze w tym konkursie koronowano diademem, którego centralnym punktem była postać kobiety. Ale w 2002 roku światu pokazano całkiem nowy wzór. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że w 2008 roku znów ją zmieniono, dokładnie na rok, a w 2009 wybrano kolejną trzecią w tej dekadzie. Co nas czeka dalej?


Najmniejszy problem z rozpoznaniem Miss będziemy mieli przy zdjęciach Miss World. Aktualną koronę po raz pierwszy użyto w 1972 roku, by od 1979 koronować nią najpiękniejsze kobiety świata co roku. I tak trwa to do dziś. Mówi się, że jest to najdroższa wśród konkursowych koron. Podobno kosztowała milion funtów i jest zrobiona z szafirów, turkusów i diamentów. Oryginału używa się tylko w dniu koronacji, a przez cały rok panująca Miss Świata używa jej repliki. Czy na 60. lecie wyborów organizatorzy ją zmienią? Oby nie.


Dla mnie osobiście korona jest niezastąpionym symbolem konkursu. To dzięki niej miss jest rozpoznawalna i wyjątkowa. Jeśli ostatnie zmiany będą się utrzymywały niedługo większość miss będzie nosić bardzo podobne korony. Niektórzy nazywają je "stylem wenezuelskim". Tak się właśnie stało z koroną Miss Polski. Przez lata laureatki tego tytułu nosiły koronę z literą 'M' w środku, a od tego roku mamy, choć piękną, to znikającą w tłumie podobnych.


Do zmian podobno przygotowuje się również Biuro Miss Polonia. Srebrną "blachę", bo tak nazywają koronę Miss Polonia jej przeciwnicy, organizatorzy używają od 1990 roku. Nieudana, na szczęście, próba jej zmiany nastąpiła w 2003 roku. Póki co atrybut tej miss jest ten sam. A jeśli już? To moim zdaniem zmiana nie powinna być zbyt radykalna, bo wtedy zatraca się pewną tożsamość i tradycję konkursu. Dla
mnie korona najpiękniejszej Polki powinna mieć w sobie choć odrobinę polskości, np bursztyn, który był umieszczony w koronie Miss Polonia w latach 1984-1989. Powinna być wyjątkowy, a nie kopią innych.

Wbrew "wenezuelskim" trendom poszli włoscy organizatorzy Miss Italia. Nową miss 2010 Francescę Testasecca (z lewej) ukoronowano bardzo ciekawą koroną.


Autor tekstu: Dawid Baraniak