czwartek, 17 lipca 2014

Miss Messi w srebrnej koronie Mundialu'14

Tak jak w konkursie piękności tak i na mundialu liczy się tylko zwycięzca, ale w tak dużej rywalizacji (blisko 130 państw rywalizujących w konkursie Miss Świata i około 200 drużyn walczących o 32 miejsca z podziałem kontynentalnym w finale Pucharu Świata) liczy się każdy znaczący sukces. A już na pewno do takich należy miejsce drugie. Nie płacz Argentyno!

Oczywiście tytuł wicemiss, czy Złota Piłka dla najlepszego piłkarza, a podczas tego mundialu został nim Lionel Messi, piłkarz z drużyny argentyńskiej, nie nagrodzą smaku zwycięstwa.

Messi zdobył w Brazylii 4 gole na 8 celnych strzałów w światło bramki. To bardzo dobry wynik, tym bardziej, że jako jeden z nielicznych piłkarzy tych mistrzostw miał tych strzałów w stronę bramki rywala aż 23! A ile Złotych Piłek, a może bardziej Złotych Koron, zdobyły dla Argentyny, dwukrotnego Mistrza Świata (1978, 1986), jej królowe piękności? Nie najgorzej, choć...

Najszczęśliwszym międzynarodowym konkursem, póki co, dla argentyńskich miss jest Miss World. Udało się im zdobyć ten tytuł dwukrotnie. Pierwszy raz miało to miejsce w roku 1960 gdy wybory wygrała Norma Gladys Cappagli, kolejny, 18 lat później, w 1978 zwycięstwem Silvany Suarez. Tego samego roku kilka miesięcy wcześniej piłkarska kadra Argentyny sięgnęła po Puchar Świata. Szczęśliwy rok dla Argentyny.

W 1962 Norma Nolan została Miss Universe, a w 1967 Mirta Massa zdobyła koronę Miss International. I tak lista zwycięstw dla Argentynek kończy się. Cztery tytuły w ciągu 18 lat. Dojrzała piękność.

Tytułów wicemiss niewiele: 7. Awansów do półfinałów dużo więcej: 24.

Jednak najdziwniejsze jest to, że reprezentantki Argentyny pasmo sukcesów miały w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. To wtedy zdobyły praktycznie wszystkie wymienione wyróżnienia dla swojego kraju na arenie międzynarodowej. Ostatnie wejście do top 20 na wyborach Miss Universe 2006. I to by było na tyle.

Czy kandydatki z Argentyny nie zasługują na więcej, skoro potrafiły wygrać czterokrotnie? No cóż. Brakuje szczęścia, albo odpowiedniego przygotowania. To tak jak z ostatnim mundialem. Dobra drużyna do blokowania innych, słaba w przejęciu piłki...

Messi w spódnicy?
Ciężko znaleźć wśród argentyńskich miss taką, która mogłaby dorównać sukcesom Messiego. Należy wspomnieć o obu laureatkach tytułu Miss World. Norma Gladys Cappagli zagrała i zaśpiewała we włoskim filmie "Mondi caldi di notte" z 1962 roku, a jej utwór "Sexy World" był hitem tamtych czasów. Natomiast Silvana Rosa nagrała dwie piosenki do filmu Coppoli z Johnem Travoltą "Blow Out".


autor: Dawid Baraniak
zdjęcia: Getty Images / Glamour Argentina / Miss World