piątek, 6 sierpnia 2010

Miss Universe - stare ale nowe

Dla fana konkursów piękności, jak i zwykłego widza, nie będzie bardziej idealnego konkursu od Miss Universe. Emocje, dynamika, napięcie towarzyszą finałowi od jego pierwszych minut.

Sama formuła jest bardzo prosta i, poza małymi drobiazgami, nie zmienia się od kilkudziesięciu lat. Szybka prezentacja wszystkich finalistek. Wybór top 15 i prezentacja w strojach kąpielowych. Wybór top 10 i prezentacja w sukniach wieczorowych. Wybór top 5 i odpowiedzi na pytania. W końcu ogłoszenie wyników. Więcej nie potrzeba by poczuć przed telewizorem to co dzieje się na widowni.

Organizatorzy nie kombinują, nie wymyślają innego scenariusza. Nie poszukują nowych wrażeń dla widza. Ale idą z duchem czasów wykorzystując najnowsze techniczne nowinki i zapraszając wschodzące gwiazdy muzyczne. Choćby w 2008 roku podczas prezentacji strojów kąpielowych występowała Lady GaGa wykonując swój przebój „Just Dance", a w 2009 mogliśmy usłyszeć utwór „When Love Takes Over" Davida Guetta i Kelly Rowland w czasie pokazu sukien wieczorowych.


Jednak wiele dyskusji wzbudza sam wybór. W konkursie międzynarodowym chciałoby się widzieć w wielkim finale dziewczyny z różnych kontynentów. Ale nie w Miss Universe. W ciągu ostatnich 10 lat (od roku 2000 do 2009) w finałowej piątce 32 razy (na 50 możliwych co stanowi 64%) znalazły się dziewczyny z obu Ameryk , 9 razy piękności z Azji i Oceanii (18%), Europejki 6 razy (12%) i Afrykanki 2 razy (4%). Mało tego. W tym czasie w top 5 wyróżniono zaledwie 23 kraje, z czego 11 pochodzi z kontynentów amerykańskich, 9 z Azji i Oceanii, 7 z Europy i 1 z Afryki. Dziewczyny z obu Ameryk wygrały 6 razy, Azja i Oceania - 3, Europa -1 w dodatku doszło tu do detronizacji na rzecz Miss Panamy.


Nie dziwi więc, że ubiegłorocznego finału nie transmitowało większość europejskich stacji ,w tym polskie. To mógł być powód dla którego podobno przed rokiem szef konkursu Donald Trump prosił jurorów by poszukali Miss Universe spoza tzw. Nowego Świata. I „znaleźli". Miss Uniwersum została drugi rok z rzędu Miss Wenezueli, potem były: Dominikana, Kosowo, Australia i Portoryko. Czyli trzy Amerykanki w finale.

Autor: Dawid Baraniak