poniedziałek, 1 września 2014

Ewa znaczy Pierwsza !

25 lat temu fani konkursów piękności w Polsce nie bardzo wiedzieli co dzieje się na scenie najpiękniejszych. Po zaledwie kilkuletniej organizacji wyborów Miss Polonia (1983-1989) na naszym podwórku pojawiła się konkurencja, pierwsza i od razu dość poważna od chwili upadku komunizmu, w postaci konkursu Miss Polski. Starzy organizatorzy podzielili się na dwa obozy, choć planowano zorganizować jeden konkurs, ale wiadomo, tam gdzie są pieniądze są też nieporozumienia. 

Z perspektywy czasu, gdy przeszłość staje się co raz bardziej mglista, może się wydawać, że ciężko jest stwierdzić czy w roku 1990 to konkurs Miss Polski czy Miss Polonia był kontynuatorem wyborów z lat 80. Ten drugi miał tą samą nazwę, to samo logo, ale to właśnie zwyciężczyni Miss Polski'90, a nie Miss Polonia'90 została ukoronowana przez Miss Polonia 1989, a także ówczesną Miss World Anetę Kręglicką, w obecności Agnieszki Angelo 1 Wicemiss Polonia 1989. Czy Aneta była więc symbolem kontynuacji? A może dała się wciągnąć w jakąś grę? Dla nas nie liczy się kto. Liczy się tytuł, to co mówi szarfa. Rok 1990. Narodziny Miss Polski. 

Początek lat 90-ych dla spółki Missland, wciąż aktualnego organizatora Miss Polski, to pasmo samych sukcesów. Świetne finały na deskach doskonałej do tego typu imprezy, Opery Leśnej w Sopocie (1990-1991), sprowadzenie i zorganizowanie pierwszego w Polsce międzynarodowego konkursu piękności, Queen of Europe 1991, z udziałem wielkiej gwiazdy muzyki pop tamtych czasów Sandrą, dwukrotne zwycięstwo w jednym z najważniejszych międzynarodowych konkursów Miss International (w 1991 roku przez Miss Polski Agnieszkę Kotlarską i w 1993 przez Miss Polski Agnieszkę Pachałko). Świat dla nowej Polski był znacznie bliższy, bez żelaznej kurtyny. I nagle coś pękło. Od roku 1994 Miss Polski straciła na sile. Laureatki tytułu nie były zbyt rozpoznawalne, nie reprezentowały ojczyzny na najważniejszych konkursach świata, musiały zadowolić się dużo mniejszymi wyborami, o których prasa rzadko pisała. Media bardziej zainteresowane były narastającymi plotkami zza kulis. Wydawało się, że konkurs Miss Polski upada (finał 2006 roku zorganizowano dopiero w styczniu 2007 r.) pod ciężarem własnej korony. Ponad wszystkie krajowe miss panowała Miss Polonia.

Ale historia lubi zmiany. A te nadeszły w 2007 roku. Biuro Miss Polonia, po porażce z organizacją w Warszawie finału Miss World 2006, straciło licencję na ten najważniejszy międzynarodowy konkurs właśnie na rzecz Misslandu. Dla organizatorów Miss Polski to był łyk świeżego powietrza. Z dnia na dzień ich laureatka stała się równorzędną zwyciężczynią wobec Miss Polonia. Dwa największe polskie konkursy po raz drugi w historii (pierwszy raz w 1990 roku) podzieliły się licencjami światowych potęg (Miss World przeszło dla Miss Polski, Miss Universe pozostało w rękach Miss Polonia). Tym razem ta zmiana nie miała trwać zaledwie rok. Trwa do dziś. 8 lat!

Wydaje się, że wszystko za sprawą jednego człowieka. Gerhard Parzutka von Lipiński. Człowiek z klasą i pasją. Człowiek na odpowiednim miejscu. Z Misslandem pracuje niemal od samego początku, od 2005 roku kieruje całością przedsięwzięć. Potrzebował zaledwie dwóch lat by Miss Polski walczyła o koronę najpiękniejszej na świecie, to dzięki jego staraniom, i zespołowi jaki stworzył z Nowej Sceny, ogólnopolski finał konkursu odbywa się na ogromnej scenie, bez finansowych oszczędności. Sprowadził do Polski i stworzył od podstaw jeden z najszybciej rozwijających się międzynarodowych konkursów - Miss Supranational. Co dalej?

W tym roku Miss Polski obchodzi swoje 25-lecie. Najpiękniejszą, tę 25-ą, poznamy 7 grudnia, a na finał do Krynicy-Zdrój ze zgrupowania Miss World 2014 w Londynie przyleci panująca Miss Polski 2013 Ada Sztajerowska by ukoronować swoją następczynię. Miejmy nadzieję, że ten piękny wyścig o koronę potrwa kolejnych 25 lat! 

A wszystko zaczęło się od Ewy Szymczak - Miss Polski'90, top 10 Miss World'90 i Queen of Europe'91 ...
... nie mogło być inaczej, bo przecież Ewa znaczy Pierwsza.

Autor: Dawid Baraniak
zdjęcia: Missland / Globmiss skan okładki