poniedziałek, 29 grudnia 2014

Miss World 2014 - relacja Globmiss z Londynu

| Karolina Gorazda i Dawid Baraniak
na finale Miss World 2014 |
Emocje z wyborem Lorene Strauss na Miss Świata 2014 opadły, choć o samym konkursie mówią media na całym globie. Julia Morley, szefowa Organizacji Miss World swoją decyzją dotyczącą strojów kąpielowych jednych wzburzyła drugich zachwyciła. Ale zacznijmy od finału w ExCell London - Globmiss również tam było...

Na finał Miss World 2014 oczywiście wybieram się w towarzystwie reprezentantki Polski do tego tytułu w roku 2003 Karoliny Gorazdy Miss Polonia 2003. Nasze przygotowania zaczynają się od odwiecznego problemu kobiet. "Co ja mam na siebie włożyć?". Wspólnie z mężem Karoliny partycypujemy w wyborze stroju. Ta sukienka nie bo... "mało elegancka". Ta druga też nie bo... "zbyt elegancka". Musimy znaleźć złoty środek bo... "jesteśmy tylko widzami". Udaje się... po pewnym czasie.

Wychodzimy na metro, to najlepszy i najszybszy środek komunikacji w Londynie, przejeżdżamy pół miasta, ale nie udaje się nam dotrzeć na miejsce, bo akurat w tym dniu jest komunikacja zastępcza. W końcu autobus dowozi nas do audytorium. Docieramy chwilę przed zamknięciem wejścia. Zajmujemy miejsca. Zamykają się drzwi i wszystko się zaczyna...

 
| Jesteśmy w Audytorium: Szef Globmiss Dawid Baraniak i Miss Polonia 2003 Karolina Gorazda |

Emocje
| Karolina Gorazda
z Miss World 2002 Azrą Akin |
Co nas zaskakuje to wiele miejsc na widowni jest pustych, ale wszystko wyjaśnia Steven Douglas, prawdopodobny następca Julii Morley. Transmisja konkursu rozpocznie się za pół godziny, ale najpierw nagramy występ kandydatek w strojach narodowych i "Tańce Świata". W latach poprzednich tę część show rejestrowano dzień wcześniej, na próbie generalnej, a w dniu finału była tylko puszczona jak z płyty dvd, no może blu-ray. W tym roku jak stwierdził pan Douglas organizatorzy chcieli by również widownia miała okazję zobaczyć piękne stroje narodowe. Show rozpoczęto od utworu "We Love Girls" w wykonaniu Sky Blu. Po tym wyjściu sala wypełniła się po brzegi. A na scenie pojawiła się Ona... dla wielu bogini... Megan Young. Jej uroda onieśmiela. A okazywanie jej tego zachwytu onieśmiela ją samą. Piękna, radosna, a do tego wydaje się również skromna.

Emocje na widowni rosły. Tego nie da się opisać, a już tym bardziej odczuć przed telewizorem czy monitorem komputera. Okrzyki radości, oklaski były naturalne. Tak zachowywali się fani, którzy chcieli być naocznymi świadkami wyboru nowej Miss World. Z flagami, w grupach... a nawet sami, jak "nasz" Taj, siedzący między Polakami a Filipińczykami. Było wesoło. Wyobraźcie sobie tylko, jego pisk, zagłuszający nam dosłownie wszystko dookoła gdy do top 11 awansowała jego krajanka... aż się zawstydził. Ale dla nas to on był przez moment w centrum show.

 
| Miss World 2013 Megan Young |

Piękne aktualne i minione
Zauważyłem też, że na finale Miss World czuje się rozluźnioną, radosną atmosferę. W trakcie krótkich przerw widzowie nie skupiają się na scenie, obserwują to co dzieje się na sali. A w szczególności patrzą na te, które nosiły koronę w poprzednich latach. A w tym roku było ich kilka... W jury zasiadły: Agbani Darego (2001), Azra Akin (2002), Zi Lin Zhang (2007), Kaiane Aldorino (2009). Wśród gości pojawiły się Denise Perrier (1953), Giselle Laronde (1986), Aishwarya Rai (1994), oraz Wenxia Yu (2012). Czy zachwycały? Tak. Wciąż. Nie łatwo było zrobić sobie z nimi zdjęcie, bo... pilnowała je ochrona. W sumie to było niepotrzebne, na szczęście z niektórymi z nich udało się dosłownie chwilkę porozmawiać po konkursie. Był też Mister World 2014 Nicklas Pedersen. 

| Miss World 1953 Denise Perrier | Miss World 1994 Aishwarya Rai |

 
| Miss World 2007 Zi Lin Zhang | Szef Globmiss i Mister World 2014 |

Ku zaskoczeniu mojej towarzyszki już po finale, gdy nową Miss World obfotografowywali akredytowani fotoreporterzy, na scenie pojawiła się Julia Morley, która dziękowała stojącym pod sceną fanom (głównie Azjaci) i ... Morley dostrzegła Karolinę, przytrzymała wzrok i wskazała palcem mówiąc "I remember You". To miłe i wzruszające, od finału Karoliny do dziś Morley oceniała przecież ponad 1000 dziewczyn. Obie miały też okazję spotkać się na finale Miss World w Polsce w 2006 roku. Mimo wszystko, nawet od tamtej pory minęło już 8 lat. Jak widać pewnych piękności nie da się tak łatwo zapomnieć. A pewne piękności miały okazję porozmawiać ze sobą jak za dawnych czasów. Karolina spotkała Azrę. Co za przesympatyczna osoba! "Gdyby nie obowiązki tutaj wolałabym iść z Wami na miasto, jak cudownie było się spotkać"...

  
| Szef Globmiss z Miss World: 2001 Agbani Darego | 2002 Azrą Akin | 2009 Kaiane Aldorino |

Emocje, emocje, emocje... wszystkie związane z Miss World, ale nie z samym finałem.

Wizja przyszłości
Julia Morley ma swoją wizję konkursu. I trzeba to przyznać, jako jedyna ma odwagę, dużo ryzykując, zmieniać wybory. Tylko czy widza to interesuje? W dzisiejszym świecie reality show czy programach jak Mam Talent, Top Model, rywalizacja, "zagryzanie" konkurencji do krwi jest na porządku dziennym, a takie show to skazanie na porażkę. Było kilka świetnych momentów: stroje narodowe, Tańce Świata, prezentacja projektów "Beauty with a Purpose" - głównego założenia działalności Miss World, prezentacja finałowej 5, a także wypowiedzi współlokatorek, Legendy Miss World. Z całości to jednak za mało. Chaotycznie odczytana półfinałowa 25, nawet nie za szybko, ale kompletnie źle pokazana. Brak jej prezentacji. Wybór top 10 i znów bez żadnej prezentacji, by ogłosić top 5. Czemu reżyserzy jednak nie biorą przykładu z innych wyborów, albo ze swojej historii? Można się różnić, ale w konkursie nie może zabraknąć konkursu! Widz potrzebuje poznania kandydatek, by mieć możliwość ocenienia, by uczestniczyć w tej zabawie. Nie wystarczy odczytać werdyktu, bo do tego nie potrzebna jest nam gala. 

 
| Top 3 Miss World 2014 | Miss World 2014 Lorene Strauss |

Stroje kąpielowe...
Rozumiem, że dla Julii Morley wybory miss już dawno przestały być pokazem samego ciała. I wcale mi tego nie brakuje. Jej pomysł z 2003 roku by stroje kąpielowe przenieść na plażę był świetny. Nie dziwi mnie jej najnowsza decyzja o rezygnacji z tej konkurencji, bo kto powiedział, że w wyborach miss muszą być panienki w bikini. Komentarze widza "ta ma cellulit, ta ma rozstępy, a ta jest gruba" nie są chyba potrzebne do wyboru najpiękniejszej. Ale można i nawet trzeba zastąpić taki pokaz innymi strojami podkreślającymi figurę kandydatek (czarne obcisłe sukienki z tegorocznego finału to jednak za mało gdyż nie pokazano np top 25), bo mimo wszystko jest to konkurs piękności, a nie tylko i wyłącznie filantropia. Działalność charytatywna w jakiej od lat udziela się Miss World to oczywiście dobry krok by odróżnić miss od modelki. Nie wystarczy ścianka i uśmiech. Potrzebna jest również praca. Cel. Nie pusty, ale z przesłaniem. Beauty with a Purpose.

 
| Indie | Francja |

Ukłon w stronę dwóch kobiet...
Bardzo miłym akcentem finału 2014 było uhonorowanie Aishwarya Rai najsłynniejszej Miss World z 1994 roku. Nie dziwi, że Aishwarya pojawiła się na scenie z całą rodziną, sama Morley od lat podkreśla, że wszyscy oddani konkursowi tworzą Rodzinę Miss World. I w tym krótkim wystąpieniu organizatorzy pokazali, że tak właśnie jest. Natomiast zbyt dużo czasu poświęcono samej Morley i jej pracy na rzecz Miss World i Beauty with a Purpose. Podobno to była niespodzianka, dla samej Julii, która o tym elemencie finału nie wiedziała. W trakcie transmisji można zauważyć jej zaskoczenie. A może to było pożegnanie Morley z konkursem? Zapewne jeszcze nie w 2015 roku, ale czas nie stoi w miejscu. Hołd dla niej choć wzruszający, bo pokazał dekady lat jej pracy na rzecz innych, był za długi. 7 minut z dwu godzinnej gali to za dużo. Połowę czasu można było przeznaczyć na pokazanie top 10. 

 
| Tajlandia | Stany Zjednoczone |

Werdykt
| Szef Globmiss z Miss Francji |
Nowa Miss World pochodząca z Republiki Południowej Afryki Lorene Strauss jest przepiękna i godnie zastąpiła na tronie Megan Young. Wygląda ślicznie tak na ekranie jak i z bliska. To również piękna "spłata długu" wobec RPA za zorganizowanie 7 finałów Miss World od 1992 roku! (1992-1995, 2001, 2008-2009) Na żywo zyskuje też miss Węgier i USA. Co w piątce robiła Miss Anglii? Odpowiedź na to pytanie zna tylko Morley. To za wysokie miejsce nawet jak dla gospodarza konkursu, ale trzeba zwrócić uwagę na fakt, że od 2011 roku miejsce w top 7 znalazło się również dla Miss Szkocji i Walii. Więc serce Morley pozostaje z Wyspami Brytyjskimi.

| Szef Globmiss
Dawid Baraniak
w fotelu jurorskim |
Dziwi brak sukcesu naprawdę pięknej Miss Francji, ale nie dziwi Miss Tajlandii, która wygląda ślicznie z daleka, a z bliska niestety jak "tajski transwestyta"... Miss Filipin jak zawsze miała za sobą tłumy rozkrzyczanych fanów, ale spokojnie top 25 było wystarczające,

Dokąd zmierza Miss World? To bez wątpienia wciąż najbardziej prestiżowy tytuł wśród konkursów piękności. Morley ma wizję i cel, ale nie może w tym wszystkim zapomnieć o rozrywce.

Galeria Globmiss z finału Miss World w Sylwestra!

autor tekstu: Dawid Baraniak
zdjęcia: Globmiss Dawid Baraniak