sobota, 17 stycznia 2015

Ada Sztajerowska - o udziale w konkursie Miss World 2014 - wywiad

"Pokaz w bikini jest w tym konkursie zbędny"
14 grudnia w Londynie wybrano 64. laureatkę tytułu Miss World. Konkurs od lat zaliczany jest do tych najważniejszych i najbardziej prestiżowych. W finale Polskę reprezentowała Miss Polski 2013 Ada Sztajerowska, dziś ponętna blondynka, a  na konkursie posągowa brunetka. Poprosiliśmy ją o podzielenie się z naszymi Czytelnikami wspomnieniami z pobytu w Londynie.

Witam Cię Ado! Bardzo się cieszę, że możemy ponownie porozmawiać. Wróciłaś z Londynu, z konkursu Miss Świata i… jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie, gdy myślisz o wyborach Miss World?

Moje pierwsze skojarzenie związane z Miss World to niesamowity, intensywny, pełen wrażeń i nowych doświadczeń miesiąc mojego życia. Niewątpliwie najważniejszym elementem tego konkursu jest projekt "Beauty with a Purpose", nad którym pracowałam cały rok - podziwiam organizatorów za to, że zachęcają do pomocy potrzebującym i robią tyle dobrego. Miesiąc ten był naprawdę wyjątkowy, podczas przygotowań do konkursu wyobrażałam sobie, jak będzie, ale nigdy nie spodziewałabym się, że poznam aż tylu cudownych ludzi, zobaczę tyle piękna i wzruszę się tak wiele razy. Nie zapomnę tego czasu do końca życia!

Ada podczas konkursu
dla projektanta
Co Ci się najbardziej podobało w czasie zgrupowania Miss World i co było dla Ciebie najtrudniejsze? Jak oceniasz organizację zgrupowania?

Całe zgrupowanie było bardzo dobrze zorganizowane, miałyśmy dużo czasu nie tylko na pracę, ale i dla siebie. Bardzo dobrze, że zgrupowanie trwa aż miesiąc, dzięki temu miałyśmy też czas na odpoczynek. Oczywiście było pracowicie, ale z umiarem, zawsze po ciężkim dniu mogłyśmy odespać, czy zrelaksować się np. na basenie. Najtrudniejsze było poranne wstawanie, ale jest to dla mnie trudne nie tylko na konkursach piękności ;) Najmilej wspominam chyba wyjście do opery, było naprawdę cudownie. Zresztą nie tylko ja byłam pod wrażeniem.

Co Cię najbardziej zaskoczyło w czasie trwania konkursu? A może jest coś, czego żałujesz?

Wiedziałam, że będę zadowolona z udziału w tej imprezie, ale zaskoczeniem było dla mnie to, że jest tam aż tak miło, aż żal było wracać, choć oczywiście tęskniłam za rodziną i przyjaciółmi :) Absolutnie niczego nie żałuję, jestem szczęśliwa, że pojechałam na wybory Miss Świata i chętnie przeżyłabym to jeszcze raz.

Z którą dziewczyną najbardziej się lubiłaś w trakcie zgrupowania Miss World? Czy atmosfera była sympatyczna, czy też dało się odczuć rywalizację?

Ada przed konkursem
Top Model
Najbardziej zaprzyjaźniłam się z Miss Namibii oraz Miss Birmy. Miss Namibii to piękna, mądra, i dobra osoba, obie były kochane, zabawne i zawsze uśmiechnięte. Wszystkie dziewczyny były świetnie przygotowane, miłe, atmosfera spokojna, przyjemna, bezstresowa :)

Nieodłącznym elementem każdego konkursu piękności są krążące w kuluarach plotki, sensacyjki, skandale. Jak było na konkursie Miss World 2014? 

Plotki? To zabawne, ale one do mnie nie docierają. Nawet moja mama śmieje się, że jestem jak za szklaną kurtyną i nie zauważam negatywnych, dziwnych czy też zmyślonych historii, żyję sobie w swoim bajkowym świecie.

Dwie ważne dla Miss World kobiety – szefowa konkursu Julia Morley i ustępująca Miss World Megan Young – jakie zrobiły na Tobie wrażenie?

Megan to piękna, wiecznie uśmiechnięta dziewczyna, zabawna, zawsze znalazła chwilkę, żeby z nami porozmawiać.

Pani Julia - niesamowita kobieta, inspirująca. Niestety schorowana, wyjątkowo w tym roku nie spędzała z nami czasu, miałyśmy z Nią tylko jedną rozmowę, za to naprawdę wyjątkową i wzruszającą. Jestem pewna, że po spotkaniu z nią każda z nas wróciła do swojego kraju jako jeszcze lepszy człowiek.

Ada podczas finału
Musisz jednak przyznać, że Julia Morley wzbudziła niemałe kontrowersje swoją decyzją, że konkurs Miss World rezygnuje od przyszłego roku z prezentowania kandydatek w bikini. Mnie osobiście ten pomysł się nie podoba, a co Ty sądzisz na ten temat?

Pokaz w bikini jest w tym konkursie zbędny, zgadzam się z organizatorami, nie uważam, żeby był to priorytet. Owszem, jest to konkurs piękności, ale kto powiedział, że piękno wynikać musi z fizyczności? Odnoszę wrażenie, że na Miss World zdecydowanie najważniejsze jest podejście do świata, do innych ludzi, to bezinteresowne dobro, którego może być coraz więcej. A to, że piękno fizyczne pojawia się tutaj, jest oczywiste, w końcu finalistkami konkursu Miss World są najpiękniejsze kobiety w swoich krajach. Na innych wyborach Miss możemy podziwiać kandydatki w kostiumach kąpielowych, na Miss World możemy natomiast podziwiać ich działalność, pomysły, czego może na innych konkursach brakuje. To czyni konkurs Miss World wyjątkowym i niepowtarzalnym.

No ale to pomysł do zrealizowania dopiero w najbliższej edycji. My wróćmy do Miss World 2014. Jak oceniasz organizację gali finałowej? Jaka atmosfera panowała w trakcie samego koncertu?

Ada podczas finału
Przygotowania do finału zleciały błyskawicznie, każda z nas chciała zaprezentować się jak najlepiej i myślę, że się udało, dziewczyny wyglądały nieziemsko! :) Nie odczułam zbyt nerwowej atmosfery, może dlatego, że każda z nas miała już większe lub mniejsze doświadczenie w tego typu show i wiedziałyśmy czego się spodziewać.

Zwieńczeniem miesięcznego konkursu był oczywiście finałowy werdykt. Jak go oceniasz? Koronę Miss World 2014 założyła Rolene Strauss z RPA. Co o niej sądzisz? Czy była Twoją faworytką?

Werdykt główny był moim zdaniem jak najbardziej słuszny. Z pewnością jury ma niemałe doświadczenie i wie, co robi i jestem w stu procentach pewna, że uroda na konkursie Miss World ma najmniejsze znaczenie, piękno owszem, ale duszy :) 

Jeśli chodzi o zwyciężczynię, czyli kochaną Rolene, w pełni zasłużyła na wygraną! To anioł, nie dziewczyna! Cudowna, nieziemsko dobra.

Jeśli natomiast chodzi o Top 25, nie wiem, nie mnie oceniać. Ja jestem zadowolona ze swojego występu, choć niestety był on krótki, ale myślę, że dałam z siebie wszystko i szczerze mówiąc liczyłam na miejsce dla mnie w Top 25. Los i jury chcieli jednak inaczej, więc cieszę się tym, co zdobyłam, w końcu wróciłam z niemałym bagażem doświadczeń :) Przywiozłam ze sobą mnóstwo zdjęć, notes z kontaktami do większości Miss, przyjaźnie, które mam nadzieję utrzymają się na zawsze, mnóstwo pamiątek dla bliskich, prezentów od dziewczyn i przede wszystkim niesamowitych wspomnień!

Ado, bardzo Ci dziękujemy nie tylko za ten wywiad, ale za cały rok Twojego panowania w koronie Miss Polski i za godne reprezentowanie naszego kraju na wyborach Miss World.

A ja, korzystając z okazji, chciałabym bardzo podziękować organizatorom zarówno konkursu Miss World, jak i Miss Polski, za niesamowity okres w moim życiu, za to, że przyczynili się do mojego rozwoju i że pomagają mi spełniać marzenia. Dziękuję Rodzicom i Przyjaciołom za ogromne wsparcie, Fanom za to, że byli ze mną i trzymali kciuki, cudownej projektantce Oksanie Pastuszce za niezwykłe kreacje, które wzbudziły zachwyt w Londynie, pani choreograf Agnieszce Cygan za to, że tak cudownie przygotowała mnie do konkursu talentów, Małgorzacie Pakule za wszystko i wielu, wielu jeszcze innym osobom, które pomogły mi w przygotowaniach do Miss Świata i przez cały ten rok! Jesteście wielcy! DZIĘKUJĘ!

Większą galerię Ady znajdziecie na naszym FanPage'u GALERIA ADY

wywiad autoryzowany
wywiad przeprowadziła: Globmiss Katarzyna Żebrowska
publikacja i przygotowanie: Globmiss Dawid Baraniak
zdjęcia: prywatne archiwum Ady Sztajerowskiej, Globmiss Dawid Baraniak, MWO