piątek, 5 czerwca 2015

Nowa era "polskiej Miss World"

Historia konkursu Miss World sięga początku lat 50-ych XX wieku. W roku 1951 odbył się jego pierwszy finał i tak trwa, nieprzerwanie, do dziś. To również najważniejszy konkurs. Każdego roku bierze w nim udział blisko 130 państw. Polska do tego zacnego grona dołączyła z początkiem lat 80-ych XX wieku.

Pierwszą reprezentantką z nad Wisły była Lidia Wasiak, która podobno nie odniosła sukcesu, bo nie chciała w mediach wypowiadać się o "żelaznej kurtynie" jaka wówczas panowała w komunistycznej Polsce. A nie od dziś wiadomo, że właściciele konkursu (założyciel, nieżyjący już Eric Morley i aktualnie rządząca Julia Morley) lubią nagradzać kraje, którymi "aktualnie" jest zainteresowanie w świecie, lub jest im z nimi "po drodze". Zapewne dzięki temu zabiegowi konkurs dotrwał swoich 60+ lat. I dobrze. Biznes to biznes, a o urodzie, która jest przecież względna, nie dyskutuje się. Zresztą wśród zwyciężczyń Miss World są kobiety naprawdę przepiękne (wystarczy spojrzeć na ostatnie dwie laureatki MW'13 i '14).

POLSKA DROGA SUKCESU
I tak Polki w latach 80-ych odniosły najwięcej sukcesów: w 1985 roku Katarzyna Zawidzka awansowała do ścisłej 10, w 1987 roku Monika Nowosadko zajęła 4 miejsce, a dwa lata później (kilka miesięcy po upadku komunizmu) Aneta Kręglicka zasiadła na tronie w koronie Miss World. Oczywiście trzeba przyznać, że być może były to "polityczne" sukcesy, ale szły w parze z urodą polskich miss.

W latach 90-ych ubiegłego wieku z sukcesami było słabiej. W 1990 roku Ewa Szymczak awansowała do top 10, a w 1992 Ewa Wachowicz zajęła wysokie 4 miejsce. Na kolejny sukces musieliśmy czekać do XXI wieku i to aż do 2004 roku, kiedy to Katarzyna Borowicz powtórzyła sukces sprzed 12 lat i zajęła 4 miejsce. Ostatnie wyróżnienie dla naszej miss miało miejsce w 2009 roku wtedy to Anna Jamróz awansowała do top 16.


Na liście polskich kandydatek dziwić może brak sukcesu w 2006 roku z udziałem Marzeny Cieślik kiedy to Polska była "krajem gospodarzem" finału Miss World. Zwykle taki kraj ma "zagwarantowane" miejsce nawet w top 5. Nie udało się przez "finansowy" konflikt do jakiego doszło między Biurem Miss World, a polską stroną. Ale to przeszłość. 

PRZYSZŁOŚĆ
Dziś polska reprezentantka wkracza w nową erę. Po laureatkach tytułów Miss Polonia (1983-1989, 1991-2006) i Miss Polski (1990, 2007-2014) nasz kraj od tego roku reprezentować będzie "trzecia" piękność, zwyciężczyni nowego konkursu - Miss World Poland. Kim ona będzie? Wybór ma zostać dokonany do końca września br, a galę być może pokaże Telewizyjna Dwójka. To może być również pierwszy w historii polski konkurs bez pokazu w... strojach kąpielowych. Tak, tak! Szefowa Miss World Julia Morley przed rokiem zapowiedziała rezygnację z tej prezentacji. 


Za pomysłem nowego konkursu nad Wisłą stoi nie kto inny jak Elżbieta Wierzbicka, prezes konkursu Miss Polonia w latach 2005-2011, która na oficjalnej stronie zapewnia, że to "wieloletnia współpraca". Wybory Miss World Poland swoją wiedzą i doświadczeniem wspierać będzie ich Ambasadorka, 3 Wicemiss Świata 2004 Katarzyna Borowicz. 

Pod koniec listopada Miss World Poland 2015 wyjedzie na zgrupowanie Miss World 2015 do Chin. Galę finałową przewidziano na 19 grudnia w Sanya. Polskim organizatorom jak i pierwszej polskiej Miss World Poland życzymy sukcesów. Drugiej korony MISS WORLD dla Polski!

Szczegóły dotyczące Miss World Poland znajdziecie na oficjalnej stronie konkursu - LINK

Zdjęcia: archiwum Globmiss | strona MWP |
Autor tekstu: Globmiss Dawid Baraniak