niedziela, 15 listopada 2015

Magdalena Ho, Miss Earth Poland 2015 przed wyjazdem na Miss Earth - wywiad

„Nie islamizacji świata”
Witam Cię Magdo! Już za dwa dni wylatujesz na konkurs Miss Earth 2015, gdzie będziesz reprezentować Polskę, a jego tegoroczna edycja odbędzie się w Austrii. Na początek przedstaw się proszę czytelnikom Globmiss. Kim jest Miss Poland Earth 2015?

Witam wszystkich czytelników Globmiss bardzo serdecznie! Nazywam się Magdalena Ho - Miss Egzotica 2014. Mam 20 lat. Urodziłam się w Sosnowcu, jednak oboje moi rodzice pochodzą z Wietnamu. Obecnie mieszkam w Warszawie i studiuję prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Studia i przygotowania do Miss Earth zajmują mi obecnie praktycznie cały czas. Mimo ogromu zajęć, nigdy nie zapominam o rodzinie i przyjaciołach. Poświęcam również czas na wolontariat. Marzę, aby w przyszłości mieć swoją kancelarię i pomagać ludziom. Cenię sobie savoir vivre, dlatego chciałabym także otworzyć szkołę dobrych manier dla młodych dam.

Jak doszło do tego, że to właśnie Ty będziesz reprezentowała Polskę na konkursie Miss Earth 2015. Dotychczas polską reprezentantkę na tą imprezę delegowało Biuro Miss Polonia, ale Ty jesteś laureatką innego konkursu – Miss Egzotica...

Miss Egzotica jest ogólnopolskim konkursem, projektem skierowanym do osób mieszkających w Polsce, które pochodzą z obcych krajów, a których rodzice (bądź jeden z rodziców) zamieszkali w Polsce. W projekcie mogą wziąć udział także Polki, identyfikujące się z przesłaniem. Przesłaniem jest walka z dyskryminacją, uprzedzeniami. W 2014 roku wzięłam udział w otwartych eliminacjach do Miss Egzotica. Zakwalifikowałam się do finału. Po przygotowaniach i zgrupowaniu nadszedł wielki dzień - finał wyborów :). Wspominam wszystko jako fantastyczny czas wypełniony pracą, samodoskonaleniem, nowymi przyjaźniami. Zostałam laureatką tego konkursu uzyskując tytuł Miss Egzotica International, co otworzyło mi drogę do realizacji marzeń i dalszej kariery. Organizator Miss Egzotica jest także licencjobiorcą Miss Polonia, jednak od tego roku to właśnie uczestniczki Miss Egzotica będą reprezentować Polskę w świecie. W tym roku polską kandydatkę na Miss Earth wybierano spośród wszystkich ambasadorek Miss Egzotica. 

Jestem szczęśliwa, że Pani Prezes Miss Egzotica - Serafina Ogończyk - Mąkowska, po licznych przesłuchaniach pozostałych Ambasadorek, wytypowała i zainwestowała we mnie. Jest to dla mnie ogromny zaszczyt i jestem dumna, że jako Miss Egzotica uzyskując tytuł Miss Earth Poland mogę być ambasadorką Polski na arenie międzynarodowej i pierwszą w historii niesłowiańską przedstawicielką Polski symbolizującą zmiany. W pełni identyfikuję się z przesłaniem i ideologią jakie stoją u podstawy obu projektów. - Miss Egzotica i Miss Earth.

Wspomniałaś, że przesłaniem Miss Egzotica jest walka z dyskryminacją, jak również o tym, że jesteś pierwszą w historii niesłowiańską przedstawicielką Polski, dodam, że nie tylko na konkursie Miss Earth, ale w ogóle na konkursach międzynarodowych. Twój wybór na Miss Poland Earth, jak się zapewne orientujesz, wzbudził kontrowersje, właśnie ze względu na Twoje niesłowiańskie pochodzenie. Czy w swoim życiu spotykałaś się z przejawami rasizmu? Co chciałabyś powiedzieć swoim przeciwnikom? 

Z rasizmem spotkałam się przede wszystkim w dzieciństwie. W Sosnowcu rzadko można było spotkać obcokrajowców. Był to dosyć niecodzienny widok. Byłam jedyną Azjatką w szkole i ’na osiedlu’, przez co nie raz spotykałam się z nieprzychylnymi spojrzeniami czy też wyzwiskami. Dla małego dziecka było to niezrozumiałe i przykre przeżycie. W Warszawie jest zupełnie inaczej. Tolerancja jest o wiele większa, gdyż jest tutaj o wiele więcej Azjatów czy czarnoskórych osób. Nie jest to już wyjątkowy widok, dlatego ludzie zachowują się w sposób naturalny. Byłam przygotowywana na to, że mój wybór na Miss Earth Poland wzbudzi kontrowersje. Jestem osobą, która stara się nie przejmować krytyką, chyba że jest ona konstruktywna. Wysoko cenię wsparcie, jakie otrzymuję od Biura Miss Egzotica, a także od obcych mi sympatyków. Jest wiele osób dostrzegających potrzebę ukazywania trudnych problemów w przyjazny, piękny sposób. Swoim przeciwnikom chciałabym powiedzieć, że jestem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, ponieważ spełniam swoje marzenia i cały czas idę do przodu. Wierzę, że przekonam do siebie, do innych narodowości, tych, którzy są wciąż pełni obaw i niepotrzebnych uprzedzeń. 

Twoi Rodzice są Wietnamczykami, ale Ty urodziłaś się w Polsce i tu się wychowałaś. Można powiedzieć, że jesteś łącznikiem pomiędzy dwiema skrajnie różnymi kulturami. Co Ci się podoba w polskiej mentalności i kulturze, czego nie ma w wietnamskiej i odwrotnie?

Uwielbiam w Polakach to, że jesteśmy ogromnymi patriotami, dbamy o kulturę i tradycję. W Wietnamczykach zawsze zaś cenię pracowitość i wytrwałość. Łącząc te dwie cechy możemy tylko zyskać. Nie jestem ambasadorką przyjmowania i przejmowania wszystkiego od wszystkich. Czerpmy od innych jedynie to, co najlepsze i bądźmy lepszymi, porządnymi ludźmi. Biuro Miss Egzotica jasno określa wartości, jakimi się kieruje. W wydanym niedawno manifeście Miss Egzotica mówi: „Nie islamizacji świata”. Jasno wskazujemy, iż naszym przesłaniem jest propagowanie tolerancji i szacunku wobec innych, jednak nie oznacza to zmiany naszych zwyczajów, prawa i tradycji pod cudze dyktando. Odmienność tak, ale wykorzystywanie inności do forsowania swojego punktu widzenia i narzucanie tego innym, jest wykorzystywaniem naszej bierności i fałszywie rozumianej politycznej poprawności. Cytując słowa manifestu Miss Egzotica: „Szacunek do różnorodności, do środowiska, jest niezbędnym czynnikiem akceptacji społecznej, pokoju i światowego porządku, jednak w naszym kraju panują nasze zasady, do których przybywający muszą się dostosować. Respektujemy i szanujemy prawa innych. Jeżeli komuś nie odpowiadają panujące w Polsce zwyczaje i normy – granice są wciąż otwarte w obie strony”.


Obecnie przygotowujesz się do startu w konkursie Miss Earth, który jest jednym z najważniejszych światowych konkursów piękności i na pewno poznałaś już jego specyfikę. W kontekście tego konkursu, w jaki sposób chcesz przekonać międzynarodowe jury, że jesteś najodpowiedniejszą kandydatką do tego zaszczytu? Wymień trzy Twoje najważniejsze atuty.

Wybory Miss Earth są kolejnym wyzwaniem. Biuro Miss Egzotica wykonuje ciężka pracę na moją rzecz. Ja koncentruję swoje siły i czas na tym, aby jak najlepiej się do przygotować do finału, także mentalnie. Chcę jak najgodniej i najlepiej zaprezentować nasz kraj. Chcę być w pełni sobą, dlatego też mam nadzieję, że oczaruję międzynarodowe jury swoją naturalnością. Będę w pełni angażować się w aktywności podczas zgrupowania. Dam z siebie 100%. Jednym z atutów może być również opanowanie retoryki, nad którą pracuję. Wierzę, że jury doceni także wszystkie działania poprzedzające, międzynarodowy rozgłos jaki towarzyszy mojemu uczestnictwu w konkursie. 

Niedługo Miss Egzotica przyczyni się także do wybudowania kolejnej szkoły na Filipinach, ale o tym w kolejnym odcinku. 

A czy masz jakieś obawy przed tym konkursem?

Nie mam żadnych obaw przed konkursem. Staram się myśleć optymistycznie i skupić się na obecnych zajęciach.

No właśnie. To jakie to zajęcia? Opowiedz proszę o swoich przygotowaniach do gali. Uchyl rąbka tajemnicy, czy już wiesz, w jakich kreacjach wystąpisz? Jaki będzie Twój strój narodowy, suknia wieczorowa? Na jaki temat przygotowujesz swój projekt ekologiczny? W jaki sposób dbasz o ciało, formę? Co zaprezentujesz w konkursie talentów?

Moje przygotowania do gali polegają na nauce języka angielskiego, przygotowaniu projektu ekologicznego oraz nauce retoryki. Mój eco - spot mogą już Państwo obejrzeć w internecie - niedługo zaczną się głosowania, więc liczę na wsparcie polskiej publiczności. Dużo czasu poświęcam również na dietę oraz na siłownię, gdzie ćwiczę razem z moim trenerem Rafałem Niezgodą. W konkursie talentów zamierzam zaprezentować moje umiejętności taneczne w choreografii Patryka Brdeja. Mogę tylko powiedzieć, że z pewnością będzie to coś wielkiego i mam nadzieję, że poruszy serce niejednego jurora. Hasłem przewodnim Miss Earth jest ‚Climate Changes’ - zmiany klimatyczne. Podeszliśmy do tematu z szerszej perspektywy. Klimat to nie tylko pogoda. Zmiany klimatyczne obejmują politykę, zmianę nastawienia, relacji, zmianę świata, zmianę nas samych. Tych, którzy nie widzieli jeszcze spotu wprowadzającego mnie na arenę międzynarodową, serdecznie zapraszam do obejrzenia. 

Jaki postawiłaś sobie cel przed konkursem Miss Earth?

Jestem perfekcjonistką, więc cel jaki sobie postawiłam przed konkursem Miss Earth, to jak najlepsze przygotowanie do niego pod każdym względem. Jestem odpowiednio zmotywowana. 

Kto najbardziej Ci pomaga i wspiera w Twoich przygotowaniach do konkursu? Czy jest ktoś, komu chciałabyś szczególnie podziękować? Największe wsparcie mam od Rodziców, Mojego Chłopaka oraz Przyjaciół. Są dla mnie wszystkim i w trudnych momentach zawsze mogę na nich polegać, za co im ogromnie dziękuję.

Dziękuję Pani Serafinie Ogończyk-Mąkowskiej, bez której nie dostałabym takiej szansy. Pani Serafina jest moim wsparciem i „Aniołem Stróżem’’. Jesteśmy w codziennym kontakcie, czasami kilka razy dziennie. Biuro Miss Egzotica, którego Pani Serafina jest Prezesem, czuwa nad całością koncepcji, wyznaczaniem kierunku, sposobu prezentacji historii mojej osoby na forum polskim i międzynarodowym, nad przygotowaniem i sposobem prezentacji materiałów, wizerunkiem, przygotowaniem sesji, nagrań, wywiadów, publikacji, gadżetów, umawianiem spotkań. I robi to doskonale. Samo przedstawienie mnie w szczególnym miejscu - w Pałacu Lubomirskich - było dla mnie wielkim przeżyciem. Miejsce bardzo symboliczne – obecna siedziba Business Centre Club – scena doniosłych spotkań, konferencji, wywiadów, debat, dyskusji, posiedzeń, rad i komisji z udziałem najważniejszych osób w państwie i na świecie, a teraz także miejsce przedstawienia pierwszej niesłowiańskiej reprezentantki Polski w międzynarodowym konkursie piękności - moje miejsce.

Dziękuję projektom ME za zaangażowanie w sprawy ważne, zmiany klimatu, światowe dylematy i problemy. Dziękuję Rafałowi Niezgodzie, mojemu trenerowi za dbanie o moją kondycję i pilnowanie mojej diety. Dziękuję Patrykowi Brdejowi, zarówno jako trenerowi, który przygotowuje mnie na konkurs talentów, ale również jako mojemu chłopakowi, który zawsze jest dla mnie oparciem i na którego zawsze mogę liczyć. Dziękuję marce Desperado London za przepiękne sukienki. 

Niesamowicie dziękuję Moim Fanom, od których dostaję tyle miłych wiadomości i słów otuchy. Dołożę wszelkich starań, aby Was nie zawieść i godnie reprezentować Polskę, projekt Miss Egzotica oraz Miss Earth na świecie. 

Chciałabym jeszcze zwrócić się do dziewcząt, które chcą spełniać swoje marzenia - bądźcie odważne, przesyłajcie swoje zgłoszenia, angażujecie się w wartościowe projekty! Wasze życie może ulec niespodziewanej zmianie - tak jak moje. Bardzo dziękuję portalowi Globmiss za wywiad :)

Wybieram Polskę! :)

My również dziękujemy, będziemy śledzić Twoje przygotowania i konkurs z Twoim udziałem, trzymać kciuki i mamy nadzieję, że po powrocie opowiesz nam o swoich wrażeniach w kolejnym wywiadzie.

wywiad autoryzowany
wywiad przeprowadziła: Globmiss Katarzyna Żebrowska
publikacja i przygotowanie: Globmiss Dawid Baraniak
zdjęcia: Biuro Miss Egzotica