środa, 31 sierpnia 2016

Marta Redo - 1 Wicemiss Polski przed Miss Grand 2016 - wywiad

"Ogarnęła mnie euforia!"

Kiedy w listopadzie 2015 roku prezentowaliśmy Martę Redo na łamach Globmiss, przygotowywała się właśnie do gali Miss Polski 2015 jako jedna z 31. finalistek tego konkursu. Od tamtej pory minęło 9 miesięcy. Dziś Marta ma na koncie tytuł 1 Wicemiss Polski 2015 i przygotowuje się właśnie do swojego pierwszego międzynarodowego konkursu piękności – Miss Grand International, którego finał odbędzie się w październiku w USA.

Przed finałem Miss Polski 2015 odbyło się zgrupowanie trwające nieco ponad tydzień. Przygotowania do gali polegały głównie na próbach choreograficznych, przymiarkach i nagraniach materiałów wideo transmitowanych później przez telewizję między naszymi występami. Na takim zgrupowaniu nauczyć się można naprawdę dużo biorąc pod uwagę tak krótki czas, m.in. ładnego poruszania się na scenie, odrobiny tańca, pozowania przed kamerami.

Atmosfera podczas całego zgrupowania była naprawdę bardzo przyjazna. Byłam tym nieco zaskoczona, ponieważ powszechna jest opinia, iż konkursom tego typu towarzyszy chora rywalizacja. Teraz już wiem, że są to jedynie plotki stworzone na podstawie pojedynczych incydentów, jakie miały miejsce na przestrzeni wielu lat. Ja do dziś utrzymuję kontakt z kilkoma dziewczynami z konkursu Miss Polski. Z jedną z nich łączy mnie nawet przyjaźń. Mówię oczywiście o mojej współlokatorce ze zgrupowania Oliwii Jarockiej. I tak jak już wspomniałam, nie odczułam żadnej konkurencji, faworyzowania ani mnie, ani późniejszej zwyciężczyni Magdy Bieńkowskiej, nie słyszałam też o żadnych plotkach, czy sensacyjkach, więc jestem żywym przykładem, że przyjaźń między kandydatkami w konkursach piękności jest jak najbardziej możliwa.

 

Koncert galowy Miss Polski 2015 szczerze mówiąc ledwo pamiętam. Wszystko działo się w niesamowicie szybkim tempie. Pamiętam jedynie, że byłam bardzo zestresowana na samym początku i nie mogłam się doczekać, kiedy będzie za mną wyjście w bikini, które było najbardziej taneczne. Po tym właśnie wyjściu ogarnęła mnie euforia, że wszystko się udało i każde następne przychodziło mi już łatwiej. To było jak mrugnięcie okiem. Zanim się obejrzałam, czekałyśmy już na wyniki końcowe. Oczywiście po usłyszeniu werdyktu zmiękły mi nogi i nie wierzyłam w to, co się dzieje, ale byłam przeszczęśliwa. Zostałam 1 Wicemiss Polski 2015. Jest to dla mnie ogromny sukces oraz wyróżnienie. Nie czułam ani żalu, ani złości, że tak niewiele zabrakło mi do zwycięstwa, ponieważ nie nastawiałam się na wygraną. Nie czułam się faworytką, miałam jedynie nadzieję na Top 15, chociaż słyszałam od kilku kandydatek, że ich zdaniem powinnam wygrać.

Całkowicie popieram werdykt dotyczący Top 5. Wszystkie tytuły zdobyły naprawdę wartościowe dziewczyny. Co do Top 15 oczywiście byłam bardzo zawiedziona, że zabrakło tam mojej przyjaciółki Oliwii. Moją główną faworytką przez całe zgrupowanie była Magda Bieńkowska, która ostatecznie założyła koronę Miss Polski. Jest piękną i mądrą dziewczyną i w pełni zasłużyła sobie na tytuł.  


Kiedy reflektory zgasły, umilkły brawa, a publiczność rozeszła się do domów, dla Marty rozpoczął się emocjonujący, ale i pracowity rok. Jakie obowiązki spoczywają na niej w związku z tytułem I Wicemiss Polski? Jakie są plusy i minusy bycia Wicemiss ogólnopolskiego konkursu?

Szczerze mówiąc nie zastanawiałam się nad minusami, może dlatego, że jeszcze żadnego nie znalazłam. Wśród plusów jest oczywiście poczucie wyróżnienia, że jest się uważaną za drugą najpiękniejszą Polkę oraz możliwość reprezentowania naszego kraju na konkursie międzynarodowym. 

Moim głównym zadaniem jako Wicemiss Polski jest przede wszystkim dawanie dobrego przykładu innym w wielu różnych aspektach. Natomiast jednym z najważniejszych, ale i najprzyjemniejszych obowiązków jest reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej. Mnie przypadł zaszczyt uczestniczenia w konkursie Miss Grand International 2016 w USA. Wiąże się z tym wiele pracy. Miałam już okazję poznać troszkę specyfikę tego konkursu i na czym to wszystko polega. Żeby przekonać do siebie jury, postawię na to, kim tak naprawdę jestem. A jestem osobą szczerą, pracowitą i upartą (w pozytywnym sensie). Dlatego, jeśli jako zwyciężczyni takiego konkursu miałabym do zrealizowania wiele celów, będę uparcie do nich dążyć. Oczywiście mam i obawy, ale myślę że to nic dziwnego, w końcu jadę na drugi koniec świata i będę się obracała w towarzystwie najpiękniejszych kobiet naszego globu. Myślę że będzie mi towarzyszyła duża presja, ale jestem pewna, że sobie z nią poradzę. 

 

Cel mam jeden: niezależnie od wyniku, chcę przynieść dumę mojemu krajowi. Uważam to za ogromny zaszczyt, że mogę reprezentować Polskę i postaram się zrobić to jak najlepiej. 

Moje przygotowania w tym momencie są z jednej strony czysto techniczne. Musiałam wyrobić nowy paszport, gdyż poprzedni stracił w tym roku ważność. Ponieważ wylatuję do Stanów Zjednoczonych, potrzebna będzie również wiza. Jednocześnie dochodzi do tego dbanie o sylwetkę, Dbam o formę ćwiczeniami na siłowni oraz gdy brakuje mi na nią czasu – w domu, gdyż cały czas pracuję również zawodowo. W międzyczasie staram się nawiązywać kontakty z projektantami i innymi osobami, które w jakiś sposób mogłyby mi pomóc w przygotowaniach. Już teraz wspiera mnie wiele osób na czele z rodziną, przyjaciółmi i chłopakiem. Mogę liczyć również na wsparcie Biura Miss Polski, a także Miss Podlasia. I podziękować chcę w tym miejscu każdemu, kto w jakimkolwiek stopniu przyczynił się do tego, że znalazłam się tu, gdzie jestem, a w szczególności moim dotychczasowym partnerom.

Z wielką przyjemnością oznajmiam, że jedną z takich firm jest INGLOT :), który zapewnił mi wspaniały zestaw kosmetyków, dzięki którym będę się czuła dużo pewniej oraz poradę wizażystki, która wyjaśniła mi, jakie są najlepsze techniki wykonywania makijażu i których kosmetyków najlepiej użyć. Jestem pewna, że dzięki temu mój makijaż będzie wyglądał świetnie każdego dnia, co jest niezmiernie ważne na tego typu konkursach. Bardzo dziękuję!

Kolejną firmą wspierającą mój wyjazd na Miss Grand International 2016 jest Lorin - stroje kąpielowe :), która zapewniła mi 3 kostiumy, które zaprezentuję podczas zgrupowania. 

Z wielką radością informuję, że następnym partnerem mojego wyjazdu na konkurs Miss Grand International jest Viola. Piekut :). To właśnie Pani Viola zaprojektuje mi kreację wieczorową. 

Bardzo mi miło poinformować, że prezent z naszego kraju na aukcję charytatywną organizowaną podczas konkursu Miss Grand International 2016 zapewni firma kopalnia srebra (http://www.impresart.pl/), która zadba również o akcesoria do moich kreacji.

Mój strój narodowy jest już w fazie projektu, a kto go przygotowuje, zdradzę niebawem na moim oficjalnym profilu na Facebooku. Śledźcie go zatem uważnie, gdyż relacjonuję tam wszelkie przygotowania.

Będziemy śledzić i bardzo mocno trzymać kciuki! Na koniec, choć może jeszcze za wcześnie na podsumowania, ale mimo wszystko zapytaliśmy Martę, czy już dziś potrafi ocenić, czy warto było startować w konkursie Miss Polski? Co jej dał udział w nim i jakie rady ma dla kolejnych pięknych dziewczyn, które wciąż się wahają, czy wziąć udział w takiej imprezie, czy też nie?

Nieważne czy pytanie byłoby zadane teraz, czy zaraz po gali, bądź za 10 lat. Odpowiedź byłaby zawsze ta sama: warto. Jest to niesamowite przeżycie i niezależnie od zdobytego miejsca, daje wspomnienia na całe życie. Konkurs Miss Polski dał mi bardzo wiele. Jestem pewniejsza siebie, znam lepiej swoją wartość, z łatwością przychodzi mi kontakt z innymi ludźmi. 

Moja rada dla dziewczyn jest jedna – nie zastanawiajcie się, tylko startujcie. Poznacie masę ciekawych ludzi z przeróżnych branż, nauczycie się naprawdę wielu rzeczy. Udział w tym konkursie wręcz zmieni nieco Wasz charakter (w tym pozytywnym sensie). Kosztuje to wbrew pozorom wiele wysiłku i samozaparcia, ale przecież wszystko, co przychodzi z wysiłkiem, warto później wspominać.


wywiad autoryzowany
wywiad przeprowadziła: Globmiss Katarzyna Żebrowska
publikacja i przygotowanie: Globmiss Dawid Baraniak
zdjęcia: prywatne archiwum Marty Redo / Nowa Scena / Dorota Tyszka / Grzegorz Pytka /  Michał Obrycki