sobota, 29 października 2016

Miss Earth z Ekwadoru! Konkurs wciąż w czołówce.

Dziś w mieście Pasay na Filipinach wybrano 16. laureatkę tytułu Miss Ziemi. Z pośród ponad 80 kandydatek jurorzy za najpiękniejszą uznali reprezentantkę Ekwadoru, Katherine Elizabeth Espín Gómez. To drugie zwycięstwo Ekwadorki w tym konkursie. Reprezentująca Polskę Magdalena Kucharska nie odniosła żadnego sukcesu.

Konkurs Miss Earth po raz pierwszy zorganizowano w 2001 roku i już od drugiej edycji, dzięki mediom internetowym, doskoczył do światowej czołówki. Niestety przez ostatnie dwie edycje czegoś zaczęło brakować, a może po prostu zabrakło pomysłu i szczęścia? 

Przez wszystkie lata organizatorzy zachwycali nas urokiem Filipin, by przed rokiem zorganizować konkurs w stolicy Austrii, Wiedniu. I to było błędne posunięcie. Było nieciekawie. Do tego dwie ostatnie laureatki pochodziły z Filipin. Co zaczyna irytować chyba już wszystkich poza samymi Filipińczykami. Ale w tym roku powrócono do macierzystego kraju, dobrze przygotowano zgrupowanie z wieloma wycieczkami, co zawsze jest wartością dodaną dla uczestniczek. 

 


 

Dzisiejszy finał może nie należał do najlepszych w historii Miss Earth, ale miał ciekawe elementy. Scenografia, prosta, ale urokliwa przez górujące nad nią cztery drzewa. Również fajnym pomysłem była prezentacja wszystkich kandydatek, z krótkimi ujęciami kraju każdej z nich, oczywiście z naciskiem na "ratowanie matki ziemi". Ochrona środowiska to wciąż duży atut tego konkursu. Zwracanie uwagi na problemy naszej planety wydaje się być szczere w przeciwieństwie do "zatrzymania wojen" na wyborach Miss Grand. Słabo wypadł podkład muzyczny. Tu organizatorzy muszą popracować.

Ostateczny werdykt zaskoczył. W ścisłej czwórce znalazły się tylko dziewczyny z Ameryki Południowej, a mimo wszystko na międzynarodowym konkursie tak być nie powinno. Pozytywnie w top 16 zabrakło reprezentantki gospodarzy, a stało się tak dopiero po raz drugi w ciągu tych 16 lat. 


 

Na sukces reprezentantki Polski Magdaleny Kucharskiej nie liczyliśmy. Na forach internetowych wybór organizatorki Miss Egoztica, polskiego licencjobiorcy Miss Earth, był od samego początku krytykowany. Tak samo jak przed rokiem gdy reprezentowała nas dziewczyna z Wietnamu. Miejmy nadzieję, że za rok będziemy mieli delegatkę godną Polek, które odnosiły sukcesy na tym konkursie, a był ich naprawdę wiele. Ostatni sukces odniosła w 2013 roku  Aleksandra Szczęsna, która znalazła się w top 8.WERDYKT MISS EARTH 2016:
Miss Earth - EKWADOR, Katherine Elizabeth Espín Gómez
Miss Air - KOLUMBIA, Michelle Gómez
Miss Water - WENEZUELA, Stephanie Ysabel De Zorzi Landaeta
Miss Fire - BRAZYLIA, Bruna Zanardo

Top 8
ROSJA,  Aleksandra Cherepanova
SZWECJA,  Cloie Syquia Skarne
USA,  Corrin Stellakis
WIETNAM,  Nguyễn Thị Lệ Nam Em

Top 16
ANGLIA, Luissa Burton
AUSTRALIA,  Lyndi Kean
IRLANDIA PÓŁNOCNA,  Julieann McStravick
KOREA,  Lee Chae-young
MAKAO,  Clover Zhu
MEKSYK,  Itzel Paola Astudillo Aréchiga
RPA,  Nozipho Magagula
WŁOCHY,  Denise Frigo


autor tekstu: Globmiss Dawid Baraniak
zdjęcia: Missosology