środa, 26 października 2016

Miss Grand z Indonezji. Marta poza top 20.

I stało się. Za nami finał pierwszego w tym roku z 6 najpopularniejszych konkursów piękności na świecie - Miss Grand International 2016, który wygrała reprezentantka Indonezji Ariska Putri Pertiwi. Reprezentująca Polskę Marta Redo 1 Wicemiss Polski 2015 wróci do kraju bez sukcesu, ale musimy to podkreślić na samym wstępie. Dawno nie mieliśmy tak perfekcyjnej polskiej kandydatki! Marto gratulujemy!

Konkurs Miss Grand International (MGI) jest najmłodszym z top 6 światowych wyborów obok Miss World (1951), Miss Universe (1952), Miss International (1960), Miss Earth (2001) i Miss Supranational (2009). Powstał zaledwie w 2013 roku i jego pierwsze trzy edycje odbywały się w Tajlandii. W tym roku szef konkursu Nawat Itsaragrisil postawił na Stany Zjednoczony i piękne Las Vegas.

Odmiana otoczenia na pewno była dobrym posunięciem dla wiernego fana wyborów, ale dla tegorocznych kandydatek to pewna strata. Dotychczas organizując finały w Tajlandii pretendentki zwiedzały wiele pięknych, malowniczych, a nawet bajkowych miejsc. Zgrupowanie było bardzo intensywne, promujące Tajlandię. W tym roku było zdecydowanie spokojniej, a w Stanach Zjednoczonych finalistki zostały zabrane w zaledwie kilka miejsc: Wielki Kanion, Red Rock czy Tamę Hoover. Dobre i to. Tych miejsc na pewno też nie da się zapomnieć.

| Miss Grand Top 5 - od lewej: Portoryko, Filipiny, Indonezja, Tajlandia, USA |

Sam finał, który został pokazany w transmisji internetowej na żywo był ponownie kopią wyborów Miss Universe. I to największy zarzut dla organizatorów Miss Grand, nie znajdziemy tu nic świeżego. Jednak jeśli już kopiujemy to najlepiej kopiować mistrzów, dlatego też dla widza było to dobre show, dynamiczne acz zdecydowanie słabsze niż przed rokiem. Mniejsza scena i zwolnienie tempa w drugiej połowie gali mogły znudzić. 

Mottem Miss Grand jest hasło "Stop wojnom". Zmuszanie kandydatek do wypowiedzi na temat problemu wojen na świecie jest bardzo sztuczne. Chyba jedynie fani w Azji, szczególnie z Filipin czy Indonezji lub Wietnamu, albo z Ameryki Południowej, mogą wierzyć w prawdziwość takiego przesłania. Bo powiedzmy sobie szczerze, co taka miss może zrobić dla pokoju? Te czasy minęły chyba jeszcze w latach 70. XX wieku. Pomoc charytatywna jaką prowadzi Miss World, czy zwracanie uwagi na problemy ziemi konkursu Miss Earth są zdecydowanie bardziej przekonywujące. Na Miss Grand wypowiedzi na temat wojen wzruszonych, a mimo wszystko wyuczonych, kandydatek nas Europejczyków bardziej drażni, a nawet śmieszy, a w dzisiejszych czasach raczej chcemy unikać ośmieszania miss. Pokażmy, że są to dziewczyny, które mają coś do powiedzenia od siebie, bez wskazywania co to ma być. 


                     
| Marta Redo 1 Wicemiss Polski 2015 |

W tegorocznym finale wzięły udział delegatki z 74 krajów. Nasza reprezentantka Marta Redo 1 Wicemiss Polski nie awansowała do top 20, ale nie moglibyśmy napisać o niej złego słowa. Przez całe zgrupowanie Marta była perfekcyjnie przygotowana. Piękne fryzury, stylizacje. Na tip top. Marta będzie przykładem do naśladowania dla kolejnych polskich kandydatek na konkursy międzynarodowe. Życzylibyśmy sobie, aby każda z naszych miss, która dostaje szanse reprezentowania Polski, starała się tak doskonale jak zrobiła to Marta. Brawo i wielkie pokłony!

Konkurs wygrała reprezentantka Indonezji Ariska Putri Pertiwi, która ma 21 lat, 173 cm wzrostu i jest studentką medycyny. Gratulujemy!

WERDYKT MISS GRAND 2016:
Miss Grand - Indonezja, Ariska Putri Pertiwi
1 Wicemiss - Filipiny, Nicole Ignacio Cordoves
2 Wicemiss - Tajlandia, Supaporn Malisorn
3 Wicemiss - Portoryko, Madison Sara Anderson
4 Wicemiss - USA, Michelle Gabriela Leon

W top 10 znalazły się miss: Makao, Peru, Ukrainy, Wietnamu (awans głosami internautów), Wysp Bahama;

W top 21 miss: Australii, Hiszpanii, Jamajki, Kuby, Malezji, Meksyku, Portugalii, Tahiti, Walii, Wenezueli, Wietnamu;

Przyszłoroczny finał ma zostać zorganizowany w Wietnamie.
autor tekstu: Globmiss Dawid Baraniak
zdjęcia: MGI