wtorek, 20 grudnia 2016

Miss World 2016 pochodzi z Portoryko !!!

To z pewnością był wyjątkowy finał konkursu Miss World, najstarszego i najbardziej prestiżowego na świecie. Wyjątkowy z kilku względów. 66. tytuł otrzymała reprezentantka Portoryko Stephania del Valle. Polka, Kaja Klimkiewicz, wróciła ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zorganizowano finał, bez sukcesu.

Od lat wybory Miss World borykały się z krytyką fanów, że są nudne. Szefowa konkursu Julia Morley w ciągu kilkunastu lat rządzenia zmieniła ich formułę, z konkursowej na promocyjną sztandarowego projektu konkursu "Beauty with a Purpose", by ostatecznie przed dwoma laty zrezygnować nawet z prezentacji kandydatek w strojach kąpielowych. Wielu zastanawiało się czy to wciąż konkurs piękności z całą jego rywalizacją, czy tyko prezentacja kandydatek w sukienkach wieczorowych z ogłoszeniem werdyktu.

W tegorocznej edycji niemal wszystko zmieniono. Finał odbył się po raz drugi w historii w Stanach Zjednoczonych (poprzednie wybory odbyły się w Atlancie w 1990 roku) w National Harbor. Po raz pierwszy od lat wszystkie kandydatki zostały zaprezentowane indywidualnie na nagranym wcześniej video, w sukniach wieczorowych i z krótką własną prezentacją, tak jak było to w latach 90-ych XX wieku, czy na początku XXI wieku. Dwukrotnie finalistki, aż ze 117 krajów, prezentowały taneczny układ choreograficzny. Nie było jak w latach poprzednich tylko wyjść we własnych sukniach wieczorowych. Zmieniła się dynamika show. Nadane tempo dodawało emocji. Sprawne wyczytanie finałowej 20, jej prezentacja, następnie top 10, prezentacja video i top 5 - finałowe pytanie sprawiły, że czuło się rywalizację. Dobre posunięcie. Przestało być nudno.Ale... pozostaje jednak pewne ale. Jak za wszelkie zmiany można organizatorom bić brawo, tak dużym mankamentem Miss World pozostaje produkcja telewizyjna. Finał w transmisji internetowej wyglądał jak stanowy konkurs Miss USA, a nie światowe show, a stroje do układów tanecznych były po prostu tandetne, jak z najtańszego bazaru. Do tego całość była bardzo ciemna. Uwadze nie umknął również stój jurorski ze źle dobranym nakryciem. Szkoda. Trzeba wierzyć, że za rok będzie jeszcze lepiej.

Koronę ostatecznie zdobyła Miss Portoryko (po raz drugi w historii) Stephania del Valle, a koronacji dokonała pochodząca z Hiszpanii, Miss World 2015 - Mireia Lalaguna. Nowa najpiękniejsza kobieta na świecie ma 19 lat i jest studentką komunikacji na Pace University w Nowym Jorku. Marzy o tym, by zaistnieć w show-biznesie, jest modelką, zajmuje się też muzyką. W top 5 znalazły się Miss Dominikany, Indonezji, Filipin i Kenii. Bez Europejek. Naszą faworytką była Kenijka.


 

Miss World ma 66 lat. To najstarszy i jedyny konkurs na świecie odbywający się regularnie od 1951 roku bez żadnych obsunięć. Tutaj trzeba oddać pokłony Julii Morley za niestrudzoną pracę, pasję. Wydaje się, że bez niej konkurs mógłby przestać istnieć. 

Jedyną Polką, która wygrała tytuł Miss World jest Aneta Kręglicka. Finał z jej udziałem odbył się w 1989 roku o był pierwszym, który odbył się poza Londynem i Europą. Od tamtej pory Miss World koronowano w wielu krajach, m.in. w Polsce w 2006 roku.

 Wedrykt Miss World 2016:
Miss World - Portoryko - Stephanie DEL VALLE
1 Wicemiss - Dominikana - Yaritza Miguelina REYES RAMÍREZ
2 Wicemiss - Indonezja - Natasha MANNUELA

Top 5:
Kenia - Evelyn Njambi THUNGU
Filipiny - Catriona Elisa GRAY

Top 11:
Filipiny
Indonezja
Belgia
Brazylia
Chiny
Kenia
USA
Dominikana
Portoryko
Korea
Mongolia (top 11 - wybranka głosami mobstar) 

Top 20:
Chiny
Filipiny
Wyspy Cooka
Mongolia
Indonezja
Francja
Kenia
USA
Indie
Słowacja
Belgia
Portoryko
Australia
Tajlandia
Brazylia
Ghana
Japonia
Dominikana
Węgry
Korea

Awans do top 20 za zwycięstwo w mini konkursach:
Top Model - Chiny
Sport - Wyspa Cooka
Multimedia - Filipiny
Talent - Mongolia
Beauty with a Purpose - Indonezja


info: Globmiss Dawid Baraniak
zdjęcia: Joshua Roberts, Reuters / Zach Gibson Getty Images